top of page

„ Sam na sam z Łemkowszczyzną”

 

19 kwietnia 2015r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Moja Mała Ojczyzna „Sam na sam z Łemkowszczyzną” zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Polany przy współpracy ze Świetlicą „Słoneczne Polany”. Spotkaliśmy się w sali Domu Ludowego w Polanach, aby wspólnie z zaproszonymi gośćmi powspominać dawne czasy. Odwiedzili nas m.in.  Pan Piotr Trochanowski z Chórem Parafii Prawosławnej z Krynicy Zdroju, Pan Wojciech Król dyrektor krynickiego Centrum Kultury, Państwo Jacek i Emilia Nowak, Państwo Janusz i Bernadetta Kieblesz, Pan Józef Unold dyrektor Chóru Katolickiego Echo II, ks. Adam Basista, zespół regionalny z Czyrnej, przedstawiciele sąsiednich sołectw Berestu i Czyrnej , Radio Lem.fm, Telewizja Regionalna  MTV24, przedstawiciele Fundacji Braterstwo,  Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna i  Towarzystwo Miłośników Ziemi Łabowskiej.

W trakcie spotkania wróciliśmy pamięcią do Łemków zamieszkujących niegdyś nasze tereny i dzięki wielu opowieściom oraz przygotowanej przez młodzież z Gimnazjum w Piorunce prezentacji poznaliśmy nieco lepiej losy i historie dawnych mieszkańców naszej miejscowości. Pan Piotr Trochanowski przybliżył nam postać rodowitego mieszkańca Polan, Pana Jarosława Polańskiego, organizatora i pierwszego dyrygenta Chóru Męskiego Żurawli,  który zebrał tysiące łemkowskich ludowych pieśni i opracował setki z nich do śpiewu chóralnego. Swoimi wspomnieniami i opowieściami, niekiedy bardzo osobistymi podzielili się z nami także inni uczestnicy spotkania. To była piękna lekcja historii.

Miło spędziliśmy popołudnie, a każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Można było posłuchać występu Chóru Parafii  Prawosławnej  z Krynicy Zdroju oraz zespołu regionalnego z Czyrnej, skosztować łemkowskich i regionalnych  przysmaków takich jak knysze, kesalica, haluszki, podpłomyki i  fuczki,  przygotowanych przez nasze stowarzyszeniowe kucharki Agatę Sekuła i Lidię Gruca, które specjalnie na tę okazję zgłębiały tajniki kuchni łemkowskiej. O zaplecze gastronomiczne zadbały również  Jolanta Zięba, Agnieszka Malczak, Marta Prorok i Beata Mikulska, natomiast oprawę całego spotkania przygotowała i poprowadziła Wiola Wzorek.

Dzięki uprzejmości Pana Janusza Kieblesza, który udostępnił nam zbiór starych fotografii mogliśmy zobaczyć jak dawniej wyglądały nasze tereny i ich mieszkańcy  a dzięki rekwizytom z jego prywatnej kolekcji podziwialiśmy sprzęty używane przez naszych dziadków w życiu codziennym. Nawet najmłodsi korzystając z pomocy  Pani Agnieszki Kwiatkowskiej opiekunki Świetlicy „Słoneczne Polany” zajęli się pracami plastycznymi, dzięki czemu mogliśmy podziwiać stworzone przez nich przepiękne "Ikony".

 

Dziękujemy wszystkim,którzy wspierali Nas przy organizacji tego spotkania. Wszystkim gościom i mieszkańcom dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie.

 

bottom of page